Najczęściej zadawane pytania w związku z Systemem Elektronicznego Poboru Opłat.

  1. Gdzie obowiązuje elektroniczny system poboru opłat?
    System obowiązuje na wybranych odcinkach dróg krajowych, dróg ekspresowych oraz autostrad. Wykaz płatnych odcinków dróg znajda państwo w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej.  Dz.U. z 2013 r. poz. 1263
    Mapa obowiązywania systemu poboru opłat


  2. Jakie pojazdy zwolnione są z uiszczania opłaty w ramach elektronicznego systemu poboru opłat?
    Od opłat, zwolnione są pojazdy:
    • Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także sił zbrojnych państw obcych, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi
    • służb ratowniczych, służb ratownictwa górniczego, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego
    • zarządcy dróg krajowych wykorzystywane do utrzymania tych dróg

    Symbol elektronicznego poboru opłat
  3. Czy i w jaki sposób mogę się odwołać od nałożonej kary?
    Zgodnie z pouczeniem znajdującym się na końcu decyzji administracyjnej, każdy użytkownik, na którego zostanie nałożona kara może się od niej odwołać w terminie 14 dni liczonych od dnia doręczenia decyzji. Na podstawie dostarczonych przez użytkownika informacji GITD może w przypadku wątpliwości wezwać operatora systemu viaTOLL do złożenia wyjaśnień i weryfikacji otrzymanych informacji. Jeśli w wyniku postępowania GITD stwierdzi, że kara została nałożona na użytkownika niezgodnie z prawem, wówczas uchyli ją a kwota kary pieniężnej zostanie zwrócona użytkownikowi.
    Formalne odwołanie się od nałożonej kary administracyjnej jest jedynym sposobem wnioskowania o uchylenie decyzji. Ostateczna decyzja jest wydawana przez organ kontrolny po przeanalizowaniu wszystkich materiałów związanych ze sprawą.

  4. Gdzie mogę uzyskać informację na temat postępowania prowadzonego w mojej sprawie?
    Wszystkie postępowania administracyjne dot. opłaty elektronicznej, prowadzone są przez Biuro Elektronicznego Poboru Opłat w Warszawie.

    Dane teleadresowe:
    Biuro ds. Elektronicznego Poboru Opłat
    Główny Inspektorat Transportu Drogowego
    Ul. Postępu 21 D
    02-676 Warszawa
    Tel.  22 22 04 700
    Fax: 22 22 04 321
    E-mail: sekretariat.bepo@gitd.gov.pl

  5. Samochodem osobowym, ciągnę przyczepę kempingową. Czy muszę wyposażyć pojazd w urządzenie viabox?
    Elektronicznemu systemowi poboru opłat podlegają obowiązkowo pojazdy samochodowe oraz zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony poruszające się po drogach objętych systemem elektronicznego poboru opłat. Jeżeli więc suma dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów (pojazdu samochodowego i przyczepy) przekracza 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej, to taki pojazd powinien zostać wyposażony w urządzenie Viabox do uiszczania opłaty elektronicznej.

    Pojazd z przyczepą kempingową

 

Na wszystkie inne pytania, dotyczące elektronicznego systemu poboru opłat – Viatoll, w szczególności dotyczące technicznych aspektów działania sytemu, znajdą Państwo odpowiedź pod adresem strony:

http://www.viatoll.pl/pl/pojazdy-ciezkie/najczesciej-zadawane-pytania

Logo viatoll

 

 

DYŻUR TELEFONICZNY
już w najbliższy poniedziałek

Gorzów: 95 72-55-101

Katowice: 32 42-88-150

Kraków: 12 416-51-22

Radom: 48 629-87-43

 

 

ZGŁOŚ KONTROLĘ

AUTOKARU

Sprawdź

INFORMACJE
O FOTORADARACH
Delegatura Wielkopolska GITD

22 220 40 49

Godziny przyjęć interesantów: 08:00 - 14:00

AKADEMIA KROKODYLA
Sprawdź

WITD

W MEDIACH

Sprawdź

PRZECIWDZIAŁANIE

KORUPCJI

Zgłoś


Udzielanie informacji

w każdą środę
w godz. 9.00-15.00

(0-61) 656-77-21